Kadran / Rubu Tahtası

Güneşin yüksekliğini, ekliptik eğimi ve gözlem yerinin enlemini belirleyen kadran İstanbul’un da yer aldığı 41 derece enleminde kullanılmak üzere, zamanı ve kıble yönünü belirlemek amacıyla yapılmıştır.

Usturlap/Astrolabe

Yunanca “astron(yıldız)” ile “lambanein (almak, yakalamak, ölçmek)” anlamına gelen sözcüklerin birleşimiyle “usturlap/astrolabe” olarak adlandırılmıştır.

Astronomi ölçümlerinde kullanılmış,tarihi bir ölçüm aletidir. Kullanım alanları arasında güneş, ay, gezegen ve yıldızların konumlarını belirlemek, gök cisimlerinin herhangi bir yükseltinin yüksekliğini ölçmekte yer alır. Ayrıca gündüz ve gece saatlerini belirlemek, şehirlerin enlem ve boylamlarına göre kıble yönünü tespit etmek, tablolar çıkarmak gibi bir çok amaçla kullanılan bir alettir.

Biruni’nin Ay Kutusu

Biruni’nin “Ay Kutusu” adını verdiği bu takvim, sekizli çark sistemi üzerine kurulmuş bir takvimdir. Üzerinde; Ay’ın evrelerinin geçişi, ayın hangi gününde olunduğunu, hangi mevsimde olunduğunu, Ay ve Güneş’in birbirlerine yakınlaşıp uzaklaşmalarını gösteren sabit ve hareketli mekanizmalar bulunmaktadır.